Výpočet základu daně z podnikání FO výdajovým paušálem (procentem z příjmu)

Aktuální výdajové paušály pro OSVČ jsou na stejných hodnotách jako loňské. Postup výpočtu základu daně z příjmů FO za rok 2013 pomocí výdajových paušálů se také nemění. Podívejte se, jak můžete uplatnit výdaje pomocí paušálu v roce 2014.

 

V případě, že máte různé druhy příjmů, na které se uplatňuje odlišný paušál, musíte příjmy evidovat a uplatňovat na ně příslušné paušály odděleně.

V případě stanovení dílčího základu daně podle § 7 zákona o dani z příjmů musí být ale způsob uplatnění výdajů jednotný.

Nelze tedy v rámci § 7 uplatnit na příjmy z řemeslné živnosti výdaje paušálem a vedle toho na příjem z pronájmu obchodního majetku uplatnit výdaje skutečné. Máte-li však kombinaci příjmů z pronájmu obchodního majetku (§ 7) a vedle toho pronajímáte nemovitost soukromou (§ 9), můžete u soukromé nemovitosti uplatnit výdaje paušálem, ačkoliv u nemovitosti zařazené v obchodním majetku uplatníte výdaje ve skutečné výši.

Paušální výdaje nelze uplatnit při stanovení dílčího základu daně podle § 6 – příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků a podle § 8 – příjmy z kapitálového majetku. U příjmů podle § 10 můžete uplatnit paušální výdaje ve výši 80%, a to pouze u příjmů ze zemědělské výroby, kterou neprovozujete jako podnikatel (samostatně hospodařící rolník).

 

 Příklad výpočtu základu daně z příjmů FO pomocí výdajového paušálu

Podnikající hodinář se rozhodl, že bude uplatňovat výdaje procentem z příjmů. V Živnostenském zákoně (455/1991 Sb.) příloze 1 si ověřil, že provozuje živnost řemeslnou. Součet zdanitelných příjmů z pokladny a banky má ve výši 246 680 Kč.

80% z částky 246 680 Kč = 197 344 Kč. Dílčí základ daně vypočte takto: 246 680 – 197 344 = 49 336. Dílčím základem jeho daně z podnikání dle §7 bude částka 49 336 Kč.

 

Aktualizováno: 14. ledna 2015

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.