Příležitostné příjmy vs. podnikání

... ze série Podnikatelské minimum

Příležitostný příjem
Čas od času se člověku naskytne příležitost trochu si přivydělat, třeba „brigádou“ na sousedově zahradě nebo prodejem hub, které už se nevejdou do mrazáku. Kvůli podobným výdělečným činnostem rozhodně nemusíte běžet na živnostenský úřad. Česká legislativa totiž pracuje s pojmem příležitostný příjem.

Příležitostný příjem nebo podnikání?

„Řadí se sem jednorázové činnosti a služby, na které nemáme živnostenské oprávnění, pracovní smlouvu, dohodu o práci a podobně. Do této kategorie patří také příležitostný prodej výrobků vlastní výroby,“ vysvětluje problematiku příležitostného příjmu advokát Jiří Matzner ze společnosti MATZNER et al.

 

Dobrá rada i zelenina ze zahrádky

Mezi příležitostné příjmy se řadí výdělky z jednorázových činností, jako je například výpomoc sousedovi při stavbě nebo opravě domu. Dále sem patří „brigády“ v podobě sekání trávy, úklidu zahrady či řezání dřeva, obstarání nákupů, zajištění úklidu v bytě či vyprání prádla. Řadí se sem také jednorázové poradenství, za které vám někdo zaplatí.

Další skupinou jsou příjmy z příležitostného pronájmu movitých věcí. Do této skupiny patří například zpoplatněné zapůjčení auta, sekačky, nářadí či nábytku.

Zvláštní kategorii tvoří příjmy ze zemědělské výroby. Fyzická osoba provozující drobné pěstitelské a chovatelské činnosti nebo prodávající nezpracované rostlinné a živočišné výrobky totiž  také nemusí být evidována jako podnikatel zemědělec. Za příležitostný příjem je v těchto případech považován mimo jiné prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrady, prodej nasbíraných léčivých bylin a lesních plodů, ale i produktů jako je mléko, maso, vejce či med.

 

Daní se všechno nebo nic

Pokud si prostřednictvím výše zmíněných příležitostných výdělečných aktivit vyděláte méně než 20 tisíc korun za rok, jsou tyto vaše příjmy osvobozeny od daně. „Například posekáte-li sousedovi za dva tisíce korun trávník, za další dva tisíce mu půjčíte nářadí na opravu plotu a tentýž rok ještě prodáte zeleninu, ovoce a nasbírané borůvky za 10 tisíc korun, součet je 14 tisíc a tyto příjmy jsou od daně osvobozeny,“ přibližuje Matzner.

Jakmile by ale byl součet vašich příležitostných výdělků například 21 tisíc korun za jedno zdaňovací období, musíte zdanit celou tuto částku.

 

Jak na daňové přiznání

V případě, že váš příležitostný příjem za rok překročí zmíněný limit 20 tisíc korun,  budete muset vyplnit daňové přiznání z příjmu fyzických osob, přílohu číslo 2.

Příležitostné příjmy vs. podnikání Jak vyplnit daňové přiznání?

Do kolonky druh příjmu vyplňte například prodej borůvek, částku příjmu a skutečné výdaje. „V těchto případech lze uplatnit prokazatelně vynaložené výdaje až do výše dosažených příjmů,“ popisuje Matzner. Výjimkou jsou příjmy ze zemědělské výroby, kde lze uplatnit paušální odečtení 80 procent z příjmů.

 

Jak je to s živnostenským oprávněním

Dejme tomu, že jde o situaci, kdy si přivyděláváte výpomocí u známého, za kterou vám platí a zajímá vás, jestli neporušujete zákon, když nemáte živnostenské oprávnění.

V této situaci záleží na tom, zda-li se jedná o příležitostné aktivity. V případě, že ano a vy si prostřednictvím těchto příležitostných výdělečných aktivit vyděláte méně než 20 tisíc korun za rok (je třeba si vše evidovat), jsou osvobozeny od daně a vy tak nemáte vůči úřadům žádné povinnosti (ani zakládat živnost).

Pokud ale vaše výdělečné aktivity naplňují definici podnikání – tzn. jedná se o soustavnou činnost vykonávanou za účelem dosažení příjmu, máte povinnost si pro ně zřídit živnostenské oprávnění, jinak může být vaše činnost označena za neoprávněné podnikání, za které hrozí vysoké sankce.

Příležitostný příjem vs. podnikání Podrobněji o sankcích za neoprávněné podnikání                              

Podnikání
              
Nenašli jste v tomto článku informace, které jste hledali? Napište nám do komentáře, co vám v článku chybí, anebo položte váš dotaz v diskusním fóru. Děkujeme.

Postup a povinnosti při založení podniku


26 Říjen 2011
 


Sdílet článek

 

Komentáře k článku  

 
-1 # Bručounek 2011-12-08 20:52 Dobrý den,
Jsem studentka VŠ a na brigádu budu chodit ke známé nadohodu o pracovní činnosti. Zajímalo nás, jak je to sodvodem 15% na daň z příjmu. Já jsem totiž slyšela, že když jsem student, tak že existuje limit (myslím 2000Kč), že pokud je měsíční mzda nižší než tato částka neplatí se daň. Je to tak? Případně jaké jsou další omezení nebo limity?
ěkuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Moderátor 2011-12-09 11:09 Dobrý den, vložte prosím svůj dotaz do našeho diskusního fóra. http://www.ipodnikatel.cz/index.php?option=com_kunena&view=entrypage&Itemid=218
Děkujeme, redakce portálu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Marie Šulcová 2012-02-20 12:24 Dobrý den, prosím Vás o informaci,pokud občas vyrobím cukrářské výrobky, musím mít živnostenský list nebo ručení když si s touto činností vydělám pouze do 20000.-
Děkuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Moderátor 2012-02-20 14:29 Dobrý den,
zde záleží na tom, zda-li se jedná o příležitostné aktivity. V případě, že ano a Vy si prostřednictvím těchto příležitostných výdělečných aktivit vyděláte méně než 20 tisíc korun za rok (je třeba si vše evidovat), jsou osvobozeny od daně a Vy tak nemáte vůči úřadům žádné povinnosti (ani zakládat živnost), pokud tuto hranici přesáhnou, je Vaší povinností podat daňové přiznání z příjmu fyzických osob. Pokud ale Vaše výdělečné aktivity naplňují definici podnikání – tzn. jedná se o soustavnou činnost vykonávanou za účelem dosažení příjmu, máte povinnost si pro ně zřídit živnostenské oprávnění, jinak může být Vaše činnost označena za neoprávněné podnikání, za které hrozí vysoké sankce.
Redakce portálu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Ružena Bláhová 2012-03-01 12:12 mám dotaz jsem v zaměstnanecké poměru příležitostně jsem vypomáhala na hospodářstvíado stala za to odměnu 17.000,-kč musím dělat daň přiznání? za rok 2011 a uvést příjmy ze maměst a nahodilé činnosti? Děkuji Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Moderátor 2012-03-01 12:59 Dobrý den,
v článku stojí, že pokud Vaše příležitostné příjmy nepřesáhou 20 tis. korun za rok, nemusíte je danit.
Pokud chodíte do zaměstnání, není nic jednoduššího, než se zeptat účetní ve Vaší firmě, aby vám to potvrdila.
Redakce portálu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Jens 2012-03-02 13:59 Dobrý den, rád bych se zeptal, co je myšleno 'příležitostným prodejem'. Věnuji se fotografování a mnohdy si slečny kupují oblečení pouze na focení a rády by ho poté prodaly dále, je možné ho skrze webové stránky prodávat do výše 20t? případně kdyby zde prodávalo více slečen s tím že by prodej byl pouze do částky 20t/osoba ? Fotografuji 'jen' pro zábavu a rád bych slečnám pomohl a nabídl tuto možnost prodeje zkrze mé stránky. Jen si nejsem jistý tím, pokud by zde své oblečení prodávaly častěji, zdali se stále jedná o příležitostný prodej( bez zdaňění a živnostenského listu ). Děkuji vám za odpověď. Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Moderátor 2012-03-06 12:37 Dobrý den, vložte prosím svůj dotaz do našeho diskusního fóra.
www.ipodnikatel.cz/index.php?option=com_kunena&view=entrypage&Itemid=218
Děkujeme, redakce portálu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Martauch 2012-04-11 14:41 Dobrý den, dá se do tzv. příležitostných příjmů zařadit i kadeřnická činnost? Jsem zaměstnaná v úplně jiném oboru a kadeřnické služby poskytuji pouze svým přátelům a známým za symbolické ceny a mé příjmy z této činnosti nedosahují 20.000/rok. Jen nevím, jestli se tato podmínka týká i této činnosti. Děkuji za odpověď. Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Moderátor 2012-04-12 07:43 Dobrý den,
do příležitostných příjmů se dají zařadit příjmy z jakýchkoliv příležitostných výdělečných činností, tzn. i kadeřnické služby.
Redakce portálu
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Pravidla, kterými se řídí uživatelé při komentování článků, naleznete v sekci Obchodní podmínky.

Bezpečnostní kód
Obnovit

Nepřehlédněte

Máte už plné zuby administrativy a všeho, co vás jen zdržuje od skutečného byznysu?

Soutěž o osobní asistentku

Tak to nastal váš čas, protože na portálu iPodnikatel.cz můžete v květnu vyhrát osobní asistentku v hodnotě 6 tisíc korun!

Inspirativní videa
Anketa sekce
Co si myslíte o švarc systému?

 
 
Z našeho e-shopu
E-learning Daně a účetnictví
Váš košík je prázdný
Banner