Daň z příjmu fyzických osob

Přečtěte si aktuální a podrobné, ale srozumitelné informace o dani z příjmu fyzických osob včetně OSVČ.

Základ daně z příjmů FO

Prvním krokem při stanovení základu daně z příjmů z podnikání FO je porovnání příjmů a výdajů, respektive výnosů a nákladů. Pro zvolení způsobu stanovení základu daně z příjmu u fyzických osob je rozhodující, jak jsou tyto údaje evidovány.

Fyzická osoba – podnikatel volí z následujících možností:

  • Stanete se účetní jednotkou a povedete podvojné účetnictví.
  • Povedete daňovou evidenci.
  • Výdaje uplatníte procentem z příjmů.

U podvojného účetnictví se při stanovení základu daně neporovnávají samotné příjmy a výdaje, ale výnosy a náklady. Výnosem se stává pro poplatníka například již vystavená faktura (nemusí být zaplacená) a nákladem je zaúčtovaná faktura přijatá. V obecné rovině je třeba se při vedení účetnictví u podnikatelů řídit zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví a vyhláškou č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb.

V daňové evidenci se základ daně tvoří porovnáním samotných příjmů a výdajů. Více o tom, jak se uplatňuje daňová evidence při výpočtu základu daně z příjmů z podnikání FO.

 

§7 odst. 7 ZDP také umožňuje vyjádřit výdaje procentem z příjmů. V závislosti na vykonávané podnikatelské činnosti si můžete uplatnit výdaje v rozmezí od 40 % až do 80 % dosažených příjmů. U mnohých profesí je tento způsob výhodný, rozšířený a současně je i administrativně nenáročný. Postup pro výpočet základu daně výdajovým paušálem (procentem z příjmů).

Více o jednotlivých způsobech prokázání příjmů a výdajů se dočtete také v článku Daňová evidence, výdaje stanovené paušálem, podvojné účetnictví – jak prokázat příjmy a výdaje OSVČ.

Pozor! Ne u všech příjmů však lze počítat základ daně výše uvedeným způsobem. Příkladem je příjem z autorských práv dle §7 odst. 6 (do 7 000 Kč za kalendářní měsíc). Takový příjem je zdaňován jednorázově dle §36 zvláštní sazbou daně dle §36 zvláštní sazbou daně, a to u zdroje (plátce), který odměnu vyplácí. Tento příjem se již nezahrnuje do daňového přiznání.

Výpočet základu daně z příjmů fyzické osoby

Základ daně z příjmů FO se dá vypočítat podle obecného Schématu výpočtu základu daně z příjmů fyzické osoby.

Sazba daně z příjmu FO

Daň z příjmů FO se odvádí ze základu daně sníženého o nezdanitelnou část základu daně a o odčitatelné položky od základu daně zaokrouhleného na celá sta Kč dolů a činí 15 %.

Dále je pak vypočtená daň upravena o daňové slevy, vznikne-li na ně nárok. Položky snižující základ daně a nárok na slevy na dani je poplatník povinen prokázat.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Jerald Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and the rest of
the website is also really good.

My blog - ricette per diete per una madre che
allatta: http://asuvac.dieta-vita.com
16.3.2018 18:32 | Odpovědět
Jeffery Heya i'm for the first time here. I came across this board
and I find It really useful & it helped me out a lot.

I hope to give something back and help others like
you aided me.

Feel free to surf to my web site specadieta.com: http://specadieta.com/
7.1.2018 08:37 | Odpovědět
Claude This blog was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something that helped me. Thanks a lot!


Here is my website - остеохондроз поясничного отдела симптомы у мужчин: http://peruhav.ru/otdela/864218-osteohondroz-poyasnichnogo-otdela-simptomi-u-muzhchin.html
23.12.2017 11:03 | Odpovědět
Martina V. Dobrý den, chtěla bych se zeptat-v r.2015 jsem byla jako OSVČ-vedlejší činnost 5 měsíců s hrubým příjmem cca 3500kč celkem, pak 3 měsíce na úřadu práce a 9 měsíců jako zaměstnanec u 2 firem. Musím podávat daňové přiznání? a uvádí se tam někam i podpora v nezaměstnanosti?
Předem moc děkuji za odpověď.
28.3.2016 21:01 | Odpovědět
Martina.ji Dobrý den,
jsem plátce DPH, mám tedy do příjmů a výdajů (v přiznání k dani z příjmů) uvádět částky bez DPH? Jestli ano, jak mám počítat Knihu jízd?
Děkuji pěkně
Martina J.
21.3.2016 10:31 | Odpovědět
Honza H Dobrý den,

mám hlavní příjmy jako OSVČ, ale zároveň mám i několik DPP. Jak mám postupovat pro potřeby Přiznání k dani z příjmů?

Díky,

Honza H
13.3.2016 21:18 | Odpovědět
Monika P: Dobrý den, mám jeden dotaz, pracuju jako úředník na městském úřadě. Vždy mi daňové přiznání podával zaměstnavatel, respektive mzdová účetní. Zároveň jsem ještě člen zastupitelstva na malé obci, kdy jsme si navýšili odměny na cca 800 Kč měsíčně, do této doby to bylo asi 230 Kč. Z obce jsem dostala potvrzení o zdanitelných příjmech, aby jsem je donesla mzdové účetní, ta mne ale odmítla s tím, že si musím podat daňové přiznání sama do 31.3.2016. Dostala jsem od ní obdobné potvrzení o příjmech. Poradíte mi prosím jak postupovat dál? Nevím o daních vůbec nic, vždy jsem byla pouze zaměstnanec ...., děkuji, Monika
16.2.2016 09:35 | Odpovědět
MichaelaP Dobrý den, pokud jste vykonávala současně 2 zaměstnání, máte povinnost si podat sama daňové přiznání.
Je to velmi jednoduché. obě potvrzení od zaměstnavatelů přiložíte k daňovému přiznání, které si vyplníte on-line na stránkách min.financí https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces
na těchto stránkách vyplníte mimo jiné oddíl 2, kde vyplníte právě tyto příjmy od obou zaměstnavatelů.
29.2.2016 13:48 | Odpovědět
Alena P. Dobrý den, jsem zaměstnancem va školství a současně OSVČ kde odvádím daně jako zaměstnanec spolku kde jsem jednateklem bez příjmů a spolek nevykazuje částku ke zdanění ale já jako zaměstnanec platím nájemné za prostory spolku , kde vedu kroužky a pořádám příměstské tábory, dále organizuji letní tábory mimo naše prostory / pouze v létě / a celý rok vedu kroužky ve školce jiné. Předmětem podnikání mám: organizace zájmové činnosti...vzta huje se na mě osvobození od daně, kdy činnosti orgnizované mnou / kroužky nejsou předmětem daně z důvodu osvobození od daně FO zřizující šolské zařízení ,či na tábory třeba příležitostné příjmy?Děkuji za odpověď
7.2.2016 22:22 | Odpovědět
jaruska15_8 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak postupovat, když nyní pracuji v zahraničí(Nizoz emí) a daně za rok 2015 si chci udělat tady. Předešlí rok jsem si daně nechávala také dělat v Nizozemí ale začla jsem racovat až od května do prosince. A v Česku jsem si daně za ty 4 měsíce neudělala. Mohli byste mi poradit?Děkuji vám za odpověď
3.2.2016 14:12 | Odpovědět
monika.pa Dobrý den,
v roce 2014 jsem vedena jako OSVČ s platným živnotenským listem. Činnost jsem ale nevykonávala, tím pádem moje příjmy jsou nulové stejně jako výdaje. Je potřeba vyplnit daňové přiznání nebo jiný formulář? Nebo se tím nemusím vůbec zabývat.
Děkuju za odpověď.
29.3.2015 12:45 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud jste neměla příjmy, pak nemáte co danit a přiznání nepodáváte. Více zde: http://www.ipodnikatel.cz/Danove-priznani/kdo-ne-musi-podat-danove-priznani-v-roce-2015.html
30.3.2015 08:34 | Odpovědět
Martina V. Dobrý den, chtěla bych se zeptat-v r.2015 jsem byla jako OSVČ-vedlejší činnost 5 měsíců s hrubým příjmem cca 3500kč celkem, pak 3 měsíce na úřadu práce a 9 měsíců jako zaměstnanec u 2 firem. Musím podávat daňové přiznání? a uvádí se tam někam i podpora v nezaměstnanosti?
Předem moc děkuji za odpověď.
28.3.2016 20:59 | Odpovědět
Lenka Zem. Dobrý den, mám dotaz. V říjnu v roce jsem začala podnikat jako kadeřnice. Kvůli nemoci jsem ale pracovala pouze 1,5 měsíce a můj příjem byl méně než 6000,-Kč. Jestli to dobře chápu, nemusím tedy podávat daňové přiznání? Mám napsat čestní prohlášení?
Musím tuto skutečnost oznámit na FÚ? Osobně nebo raději písemně?
Děkuji za odpověď...
26.3.2015 17:43 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud byl Váš příjem nižší než 6 tisíc. (pozor, je to bez odečtění nákladů, tzn. hrubý příjem), tak přiznání podávat nemusíte. Co se týče prohlášení, o tom se raději informujte přímo na FÚ.
27.3.2015 08:43 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.