Daň z příjmu fyzických osob

Přečtěte si aktuální a podrobné, ale srozumitelné informace o dani z příjmu fyzických osob včetně OSVČ.

Daň z příjmu OSVČ

Daň z příjmů (fyzických, ale i právnických osob) je daní přímou, tj. je vypočtená z konkrétních příjmů nebo majetku poplatníka. Daň z příjmů se odvádí finančním úřadům na základě daňového přiznání anebo prostřednictvím mzdy, je-li fyzická osoba zaměstnancem nebo je příjemcem odměny z výkonu funkce.

Daň z příjmů fyzických osob je upravena v Zákonu o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.

Pro základní orientaci v pojmech, které se používají v souvislosti s daní z příjmů fyzických osob, vám poslouží Slovníček pojmů k daním z příjmů FO.

Poplatníci daně z příjmů FO

Poplatníky daně z příjmů fyzických osob ustanovuje §2 ZDP.

Poplatníky daně z příjmů fyzických osob jsou:

 • Fyzické osoby, které mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují.

Tyto poplatníky označuje zákon jako daňové rezidenty a do základu daně vstupují jak příjmy vygenerované na území ČR, tak i příjmy plynoucí z činností a zdrojů, které realizují v zahraničí.

Pozor! Bydlištěm nemusí být jen nahlášený trvalý pobyt – pro účely daně z příjmu je rozhodující, zda se v ČR skutečně poplatník zdržuje, nebo má zde úmysl se trvale zdržovat vzhledem k jeho rodinnému stavu atp. Další podmínkou je pobyt na území ČR alespoň 183 dní v příslušném kalendářním roce a to souvisle nebo v několika obdobích.

 • Fyzické osoby, které nemají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle nezdržují nebo pokud tak stanoví mezinárodní smlouvy.

Tyto poplatníky nazýváme daňovými nerezidenty. Daňovou povinnost mají z příjmů, které plynou ze zdrojů na území České republiky. Daňovými nerezidenty jsou i studenti a pacienti na léčebném pobytu, kteří se na území ČR obvykle zdržují.

Předmět daně z příjmů fyzických osob

Předmětem daně z příjmů jsou:

 • § 6 – Příjmy ze závislé činnosti (tj. příjmy ze zaměstnaneckého poměru, odměny členů statutárních orgánů, příjmy za práci členů družstev, jednatelů a společníků s.r.o.) a také příjmy z výkonu funkce.
 • § 7 – Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti.
 • § 8 – Příjmy z kapitálového majetku (tj. podíly na zisku, dividendy, úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů a půjček a jiné obdobné příjmy většinou se vztahující k finančním operacím).
 • § 9 – Příjmy z pronájmu (nemovitostí i movitých věcí pronajatých dlouhodobě).
 • § 10 – Ostatní příjmy (např. příjmy z příležitostných činností, příležitostného pronájmu movitých věcí, příjmy z prodeje nemovitosti, příjmy z ukončení účasti ve společnosti, příjmy ze zemědělské výroby neprovozované podnikatelem apod.).

Co není předmětem daně z příjmu fyzických osob

Předmětem daně z příjmů nejsou dary, příjmy fyzických osob provozující školská a zdravotnická zařízení, zvířecí útulky, převod majetku od osoby blízké zemědělského podnikatele po ukončení činnosti. Některé z uvedených příjmů však musí splňovat určité podmínky uvedené dále v § 3.

V souvislosti s předmětem daně z příjmů je třeba ještě upozornit na § 4 Osvobození od daně. Jsou zde uvedeny případy, za jakých okolností lze nezahrnout ke zdanění například i příjmy, které jsou předmětem daně.

 

Přečtěte si, které příjmy jsou osvobozeny od daně z příjmů FO.

Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti fyzické osoby (§7)

Do příjmů z podnikání spadají:

 • příjmy ze zemědělského podnikání (§ 7/1/a),
 • příjmy osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) podnikajících na živnostenský list (§ 7/1/b),
 • příjmy osob podnikajících podle zvláštních předpisů (např.: příjmy auditorů, daňových poradců, lékařů, advokátů apod. – § 7/1/c),
 • příjmy z podílů na zisku společníků veřejných obchodních společností a komplementářů komanditních společností.

Mimo výše uvedené příjmy z podnikání se v praxi vyskytují i příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti. Přehled těchto příjmů obsahuje § 7 odstavec 2.

Jedná se například o:

 • příjmy za poskytnutí autorských práv, honoráře za články do novin, příjmy umělců, příjmy z poskytnutí licenčních práv (§ 7/2/a)
 • patří příjmy architektů, spolupracujících osob (§ 7/2/b)
 • příjmy tlumočníků, rozhodců (§ 7/2/c)
 • příjmy insolvenčních správců (§ 7/2/d)
 • příjmy z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.

Poplatníci mohou dosahovat příjmů z více činností souběžně. Je důležité si jasně definovat, podle kterého § jste příjmy obdrželi. S tím souvisí otázky, zda jste povinni podat daňové přiznání, zda zdaňujete dosažený celkový příjem, nebo jen rozdíl mezi příjmem a výdaji apod.

Pozor! Ne každý příjem je však příjmem z podnikání či výdělečné činnosti. Některé příjmy mohou být takzvaně příležitostné. Kde je hranice jejich rozlišení, se dozvíte v článku Příležitostné příjmy vs. podnikání.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Jerald Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and the rest of
the website is also really good.

My blog - ricette per diete per una madre che
allatta: http://asuvac.dieta-vita.com
16.3.2018 18:32 | Odpovědět
Jeffery Heya i'm for the first time here. I came across this board
and I find It really useful & it helped me out a lot.

I hope to give something back and help others like
you aided me.

Feel free to surf to my web site specadieta.com: http://specadieta.com/
7.1.2018 08:37 | Odpovědět
Claude This blog was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something that helped me. Thanks a lot!


Here is my website - остеохондроз поясничного отдела симптомы у мужчин: http://peruhav.ru/otdela/864218-osteohondroz-poyasnichnogo-otdela-simptomi-u-muzhchin.html
23.12.2017 11:03 | Odpovědět
Martina V. Dobrý den, chtěla bych se zeptat-v r.2015 jsem byla jako OSVČ-vedlejší činnost 5 měsíců s hrubým příjmem cca 3500kč celkem, pak 3 měsíce na úřadu práce a 9 měsíců jako zaměstnanec u 2 firem. Musím podávat daňové přiznání? a uvádí se tam někam i podpora v nezaměstnanosti?
Předem moc děkuji za odpověď.
28.3.2016 21:01 | Odpovědět
Martina.ji Dobrý den,
jsem plátce DPH, mám tedy do příjmů a výdajů (v přiznání k dani z příjmů) uvádět částky bez DPH? Jestli ano, jak mám počítat Knihu jízd?
Děkuji pěkně
Martina J.
21.3.2016 10:31 | Odpovědět
Honza H Dobrý den,

mám hlavní příjmy jako OSVČ, ale zároveň mám i několik DPP. Jak mám postupovat pro potřeby Přiznání k dani z příjmů?

Díky,

Honza H
13.3.2016 21:18 | Odpovědět
Monika P: Dobrý den, mám jeden dotaz, pracuju jako úředník na městském úřadě. Vždy mi daňové přiznání podával zaměstnavatel, respektive mzdová účetní. Zároveň jsem ještě člen zastupitelstva na malé obci, kdy jsme si navýšili odměny na cca 800 Kč měsíčně, do této doby to bylo asi 230 Kč. Z obce jsem dostala potvrzení o zdanitelných příjmech, aby jsem je donesla mzdové účetní, ta mne ale odmítla s tím, že si musím podat daňové přiznání sama do 31.3.2016. Dostala jsem od ní obdobné potvrzení o příjmech. Poradíte mi prosím jak postupovat dál? Nevím o daních vůbec nic, vždy jsem byla pouze zaměstnanec ...., děkuji, Monika
16.2.2016 09:35 | Odpovědět
MichaelaP Dobrý den, pokud jste vykonávala současně 2 zaměstnání, máte povinnost si podat sama daňové přiznání.
Je to velmi jednoduché. obě potvrzení od zaměstnavatelů přiložíte k daňovému přiznání, které si vyplníte on-line na stránkách min.financí https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces
na těchto stránkách vyplníte mimo jiné oddíl 2, kde vyplníte právě tyto příjmy od obou zaměstnavatelů.
29.2.2016 13:48 | Odpovědět
Alena P. Dobrý den, jsem zaměstnancem va školství a současně OSVČ kde odvádím daně jako zaměstnanec spolku kde jsem jednateklem bez příjmů a spolek nevykazuje částku ke zdanění ale já jako zaměstnanec platím nájemné za prostory spolku , kde vedu kroužky a pořádám příměstské tábory, dále organizuji letní tábory mimo naše prostory / pouze v létě / a celý rok vedu kroužky ve školce jiné. Předmětem podnikání mám: organizace zájmové činnosti...vzta huje se na mě osvobození od daně, kdy činnosti orgnizované mnou / kroužky nejsou předmětem daně z důvodu osvobození od daně FO zřizující šolské zařízení ,či na tábory třeba příležitostné příjmy?Děkuji za odpověď
7.2.2016 22:22 | Odpovědět
jaruska15_8 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak postupovat, když nyní pracuji v zahraničí(Nizoz emí) a daně za rok 2015 si chci udělat tady. Předešlí rok jsem si daně nechávala také dělat v Nizozemí ale začla jsem racovat až od května do prosince. A v Česku jsem si daně za ty 4 měsíce neudělala. Mohli byste mi poradit?Děkuji vám za odpověď
3.2.2016 14:12 | Odpovědět
monika.pa Dobrý den,
v roce 2014 jsem vedena jako OSVČ s platným živnotenským listem. Činnost jsem ale nevykonávala, tím pádem moje příjmy jsou nulové stejně jako výdaje. Je potřeba vyplnit daňové přiznání nebo jiný formulář? Nebo se tím nemusím vůbec zabývat.
Děkuju za odpověď.
29.3.2015 12:45 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud jste neměla příjmy, pak nemáte co danit a přiznání nepodáváte. Více zde: http://www.ipodnikatel.cz/Danove-priznani/kdo-ne-musi-podat-danove-priznani-v-roce-2015.html
30.3.2015 08:34 | Odpovědět
Martina V. Dobrý den, chtěla bych se zeptat-v r.2015 jsem byla jako OSVČ-vedlejší činnost 5 měsíců s hrubým příjmem cca 3500kč celkem, pak 3 měsíce na úřadu práce a 9 měsíců jako zaměstnanec u 2 firem. Musím podávat daňové přiznání? a uvádí se tam někam i podpora v nezaměstnanosti?
Předem moc děkuji za odpověď.
28.3.2016 20:59 | Odpovědět
Lenka Zem. Dobrý den, mám dotaz. V říjnu v roce jsem začala podnikat jako kadeřnice. Kvůli nemoci jsem ale pracovala pouze 1,5 měsíce a můj příjem byl méně než 6000,-Kč. Jestli to dobře chápu, nemusím tedy podávat daňové přiznání? Mám napsat čestní prohlášení?
Musím tuto skutečnost oznámit na FÚ? Osobně nebo raději písemně?
Děkuji za odpověď...
26.3.2015 17:43 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud byl Váš příjem nižší než 6 tisíc. (pozor, je to bez odečtění nákladů, tzn. hrubý příjem), tak přiznání podávat nemusíte. Co se týče prohlášení, o tom se raději informujte přímo na FÚ.
27.3.2015 08:43 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.